fbpx
Alte sporturi

Nippon Budo Sport Tulcea a luat aproape tot aurul din Ungaria!

În perioada 08.09 – 11.09 s-a desfăşurat în oraşul Szolnok, Ungaria a 37 – a ediţie a competiţiei europene ” Cupa Szolnok „, turneu dedicat memorie celui ce a fost Shihan Furko Kalman cel ce a pus bazele karate-ului kyokushin în Ungaria.

Evenimentul a fost organizat la superlativ de Shihan Brezovai Sandor preşedintele organizaţiei Honkyokushin. La competiţie au participat 400 de sportivi din 14 ţări, Federaţia Romană de Karate Kyokushin s-a deplasat cu un lot de 20 de sportivi şi au obţinut rezultate de excepţie, 10 medalii de aur, 7 de argint şi 6 de bronz. la aceste rezultate remarcabile au contribuit 9 sportivii a clubului Nippon Budo Sport Tulcea după cum urmează:
1. Albert Pănuţa – 2 medalii de aur, campion la categoria de vârsta 12 – 13 ani , – 45 ani, băieţi , kata şi kumite;
2. Vlad Constantin Uncu – medalie de aur , campion la categoria de vârsta 16 – 17 ani, – 85 kg, kumite băieţi;
3. Vlad Alexandru Cireaşe – medalie de aur la kumite, campion la categoria de vârsta 16 – 17 ani, – 75 kg, kumite băieţi;
4. Mihai Rusu – medalie de aur la kata, campion la categoria de vârsta 10 – 11 ani , băieţi;
5. Irina Gheorghiţă – medalie de argint, kumite – vicecampioana la categoria de vârsta 14 – 15 ani, – 50 kg, fete şi loc 3 la kata aceeaşi categorie;
6. Delia Andreea Covrig – medalie de argint, kumite – vicecampioana la categoria de vârsta 12 – 13 ani, – 55 kg, fete şi loc 3 la kata aceeaşi categorie;
7. Octavian Mischie – medalie de argint ,kumite – vicecampion la categoria de vârsta 14 – 15 ani, – 80 kg, băieţi;
8. Mihai Drăgan – medalie de bronz, loc 3 , kata seniori masculin;
9. Ştefan Codrin Ungureanu – medalie de bronz, loc 3, kumite 12 – 13 ani, băieţi, – 65 kg;

Sensei Nicolae Pănuță este foarte mulțumit de rezultatele obținute

A fost o competiţie foarte puternică cu multe meciuri la categorie, regulile, sistemul de punctaj şi arbitrii nu ne-a avantajat, chiar au fost împotriva noastră. Din gamă de lovituri tehnice au fost scoase pentru protecţia sportiviilor câteva lovituri tehnice pe care sportivii noştri le folosesc foarte des, din acest motiv a dispărut spectacolul s-a intrat pe o luptă de uzură , din acest motiv au câştigat sportivii mai bine pregătiţi fizic, rezistenţi la încasat şi mai puţin cei tehnici.

Sportivii noştrii s-au comportat foarte bine, au avut atitudine şi abordat luptele exact cum le-am cerut. A fost o verificare foarte bună pentru Campionatul European din Barcelona care va fi exact peste o lună, unde speram să aducem cât mai multe medalii. Sunt foarte mândru de sportivii mei, doresc să-i felicit pentru tot ce au făcut pe tatami, dar mai ales pentru ultimele 4 luni care au muncit enorm, când toată lumea erau în vacanţe şi concedii ei au fost în sală, iar rezultatele sau văzut. Doresc să mulţumesc şi să-i felicit pe părinţii acestor sportivi minunaţi deoarece îi susţin din toate punctele de vedere nu numai finaciar, nu e uşor să fi părinte de sportiv din sportul de contact!!” – a declrat sensei Nicolae Pănuță, secretar general al Federației Române de Karate Kyokushin și președintele clubului Nippon Budo Sport Tulcea.