fbpx
Tulcea

Deputatul Silviu Feodor la festivitatea de premiere a Olimpiadei Naționale de Religie – cultul ortodox de rit vechi

Deputatul Silviu Feodor a participat ieri 28 mai 2023 la festivitatea de închidere a Olimpiadei Naționale de Religie – cultul ortodox de rit vechi, organizată de Ministerul Educației prin Inspectoratul Școlar Județean Suceava, în parteneriat cu Asociația „Comunitatea Rușilor Lipoveni din România”, desfășurată la Colegiul Tehnic ,,Mihai Băcescu” din Fălticeni, jud. Suceava, în perioada 25 și 28 mai a.c.

Au participat 29 de elevi ruși lipoveni din județele Brăila, Constanța, Iași, Suceava și Tulcea, iar laureații Olimpiadei Naționale de religie – cultul ortodox de rit vechi, ediția 2023, sunt:

✅Clasa a VII-a:
🔹Premiul I – Ehimov Alexandru, Școala Gimnazială „Alexandru Ciucurencu” Tulcea, profesor îndrumător: Casian Nadea;
🔹Premiul II – Haralambe Mihai, Școala Gimnazială Sarichioi, profesor îndrumător: Trifanov Maria;
🔹Premiul III – Bungianu Elena, Școala Gimnazială „A.S. Pușkin” Brăila, profesor îndrumător: Alina Marcu;
🔹Mențiune – Pavlov A. Marian, Școala Gimnazială Sarichioi, profesor îndrumător: Trifanov Maria;
🔹Premiu Special – Lintarof Chiprian, Școala Gimnazială „S.A. Esenin” Ghindărești, profesor îndrumător: Mihail Petrică.

✅Clasa a VIII-a:
🔹Premiul I – Tit Maria Luiza, Școala Gimnazială Sarichioi, profesor îndrumător; Trifanov Maria;
🔹Premiul II – Ciotic Taisia, Școala Gimnazială Sarichioi, profesor îndrumător: Trifanov Maria;
🔹Premiul III – Ignat Anamaria, Școala Gimnazială Sarichioi, profesor îndrumător: Trifanov Maria.

✅Clasa a IX-a:
🔹Premiul I – Haralambe Taisia, Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Tulcea, profesor îndrumător: Casian Nadea;
🔹Premiul II – Tit Anna Eleonora, Liceul Tehnologic „Brad Segal” Tulcea, profesor îndrumător: Casian Nadea;
🔹Premul III – Ciorbac Iulian, Liceul Teoretic ,,Grigore Moisil” Tulcea, profesor îndrumător: Alistarh Tamara;
🔹Mențiune – Alempi Alexandra, Colegiul Economic „Delta Dunării” Tulcea, profesor îndrumător: Casian Nadea;
🔹Mențiune – Andrei David, Liceul Teoretic ,,Grigore Moisil” Tulcea, profesor îndrumător: Alistarh Tamara.

✅Clasa a X-a:

🔹Premiul I – Haralambie Livia, Liceul Teoretic ,,Grigore Moisil” Tulcea, profesor îndrumător: Casian Nadea;
🔹Premiul II – Mantai Elisabeta, Liceul Teoretic ,,Grigore Moisil” Tulcea, profesor îndrumător: Alistarh Tamara;
🔹Premiul III – Andrian Raisa, Colegiul Tehnic ,,Mihai Băcescu” Fălticeni, profesor îndrumător: Nazarov Valentina;
🔹Mențiune – Martin Antonia, Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Tulcea, profesor îndrumător: Casian Nadea.

✅Clasa a XI-a:
🔹Premiul I – Cuprian Ștefan, Liceul Teoretic ,,Grigore Moisil” Tulcea, profesor îndrumător: Casian Nadea;
🔹Premiul I – Listrat Alexandra, Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Tulcea, profesor îndrumător: Casian Nadea;
🔹Premiul II – Chirilă David, Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Tulcea, profesor îndrumător: Casian Nadea;
🔹Premiul III – Toică Alexandra, Colegiul Național „G.M. Murgoci”, Brăila, profesor îndrumător; Milea Maria;
🔹Mențiune – Andrei Manuel, Liceul Teoretic ,,Grigore Moisil” Tulcea, profesor îndrumător: Casian Nadea;
🔹 Premiu Special – Iacob Ciprian, Colegiul Național ,,Nicu Gane” Fălticeni, profesor îndrumător: Nazarov Valentina.

✅Clasa a XII-a:
🔹Premiul I – Agafon Raluca, Liceul Teoretic ,,Grigore Moisil” Tulcea, profesor îndrumător; Casian Nadea;
🔹Premiul II – Radu Ioniță Adrian, Liceul de Arte „Hariclea Darclee”, Brăila, profesor îndrumător: Milea Maria;
🔹Premiul III – Pimon Melissa Ana, Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Tulcea, profesor îndrumător: Casian Nadea.

Cei care au evaluat elevii în acest an (membrii Comisiei Centrale a Olimpiadei de Religie – cultul ortodox de rit vechi) și au stabilit ierarhia sunt: președintele Comisiei – Anca Libidov, cercetător la Comunitatea Rușilor Lipoveni din România, doctor în istorie; președintele executiv al Comisiei Centrale – expertul Livia Neculai de la Ministerul Educației; vicepreședinți – inspectorul de specialitate Daniela Ceredeev de la Inspectoratul Școlar Județean Suceava și directorul Palaghia Radion al Colegiului Tehnic ,,Mihai Băcescu” din Fălticeni, doctor în istorie; secretar – Valentina Nazarov, prof. la Colegiul Tehnic ,,Mihai Băcescu” Fălticeni; secretar științific – Nina Halcă, prof. la Școala Gimnazială ,,Grigore Moisil’’ Năvodari, județul Constanța; membrii: Maria Trifanov, prof. la Școala Gimnazială Sarichioi, județul Tulcea; Liuba Bucioc – inspector de specialitate la Inspectoratul Școlar Județean Tulcea; Tatiana Văsii, prof. la Școala Gimnazială Jurilovca, județul Tulcea; Maria Milea – prof. și director la Școala Gimnazială ,,A.S. Pușkin” Brăila, județul Brăila; părintele Florică Văsii, prof. la Școala Gimnazială Jurilovca, județul Tulcea.

Related Articles

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button