MinorităţiTulcea

Tulcea şi Sarichioi au ELEVI DE AUR la Limba Rusă Maternă

O performanţă remarcabilă pentru elevii din judeţul Tulcea la o disciplină şcolară pentru care se organizează an de an olimpiadă şcolară. TOATE CELE 6 PREMII I au fost câştigate de elevii tulceni la Olimpiada de Limbă Rusă Maternă, organizată după mulţi ani, în data de 14 mai 2022 în sălile de clasă de la Şcoala Elena Doamna din Tulcea, cu sprijinul şi implicarea deputatului Silviu Feodor, preşedintele Comunităţii Ruşilor Lipoveni din România.

Prin implicarea doamnei inspector general şcolar Viorica Pavel, a doamnei inspector pentru minorităţi Liuba Bucioc dar şi a doamnelor şi domnilor profesori implicaţi direct în organizare pot spune că această ediţie a XXVI-a, Tulcea, 13-15 mai 2022, s-a desfăşurat IREPROŞABIL. Felicit în mod special toţi cei 35 de elevi participanţi la această olimpiadă pentru rezultatele obţinute, dar în egală măsură şi profesorii cu care s-au pregătit pentru a se califica la această fază naţională” a declarat, după festivitatea de premiere ce a avut loc ieri la sediul Centrului Multietnic din Tulcea, deputatul Silviu Feodor, preşedintele Comunităţii Ruşilor Lipoveni din România.

Elevi de aur de la Tulcea şi Sarichioi

Din totalul celor 15 elevi tulceni calificaţi la etapa naţională de Limbă Rusă Maternă, nu mai puţin de 6 dintre ei au obţinut premiul I. De altfel, dintre toţi participanţii de la Tulcea doar unul singur nu a fost premiat, o dovadă că judeţul Tulcea este o forţă în această disciplină şcolară la nivel naţional obţinând toate premiile I de la clasa a VII-a până la clasa a XII-a.

Premiul I a fost obţinut de următorii elevi tulceni:

Clasa a VII-a – Anamaria IGNAT de la Şcoala Gimnazială Sarichioi

Clasa a VIII-a – Sofia PAVLOV de la Şcoala Gimnazială Sarichioi

Clasa a IX-a – Livia HARALAMBIE de la Liceul Teoretic Grigore Moisil Tulcea

Clasa a X-a – Ştefan CUPRIAN de la Liceul Teoretic Grigore Moisil Tulcea

Clsa a XI-a – Raluca AGAFON de la Liceul Teoretic Grigore Moisil Tulcea

Clasa a XII-a – Emilia PETRO-CATERINICI de la Liceul Teoretic Grigore Moisil Tulcea

Premiul II a fost obţinut de următorii elevi tulceni:

Clasa a VII-a – Taisia Ciotic de la Şcoala Gimnazială Sarichioi

Clasa a IX-a – Elisabeta Mantai de la Liceul Teoretic Grigore Moisil Tulcea

Premiul III a fost obţinut de următorii elevi tulceni:

Clasa a X-a – David Chirilă de la Liceul Teoretic Ion Creangă Tulcea

Clasa a XI-a – Livia Ulian de la Liceul Teoretic Grigore Moisil Tulcea

Clasa a XII-a – Vitali Chirilă de la Liceul Teoretic Ion Creangă Tulcea

Un  premiu special a fost acordat la Clasa a IX-a – Evelinei Ciotic de la Liceul Teoretic Grigore Moisil Tulcea, iar menţiuni au primit Alexandra Alempi şi Anna Eleonota Tit ambele din clasa a VIII-a a Şcolii Gimnaziale Sarichioi.

 

Back to top button