Fotbal
Cupa satelor, un nou sezon! De mâine la Baia, Cerna și Mahmudia!
Sâmbătă, 4 aprilie 2026, de la ora 10:00, județul Tulcea intră în atmosfera competițională a noii ediții a Cupei Satelor la fotbal 2025–2026, o întrecere dedicată elevilor din mediul rural, care aduce laolaltă atât echipe de fete, cât și de băieți. Competiția debutează simultan pe trei stadioane din județ – Baia, Cerna și Mahmudia – unde tinerele talente își vor disputa primele meciuri într-un format de tip „fiecare cu fiecare”.

La Baia, de la ora 10:00, în competiția rezervată fetelor se vor întâlni:
•Școala Gimnazială Casimcea
•Liceul Tehnologic Topolog
•Școala Gimnazială Baia
În paralel, pe stadionul din Cerna, vor intra pe teren:
•Școala Gimnazială „Panait Cerna” Cerna
•Școala Gimnazială Jijila
•Școala Gimnazială Greci
Competiția băieților: trei stadioane, mai multe confruntări
În competiția băieților, meciurile se vor desfășura pe trei stadioane:
La Baia:
•Școala Gimnazială Ceamurlia de Jos
•Școala Gimnazială Baia
•Școala Gimnazială Stejaru
La Cerna:
•Școala Gimnazială „Panait Cerna” Cerna
•Școala Gimnazială Greci
•Școala Gimnazială Grindu
La Mahmudia:
•Școala Gimnazială Murighiol
•Școala Gimnazială Beștepe
•Școala Profesională „Vasile Bacalu” Mahmudia
Meciurile din această primă fază se vor disputa în sistem fiecare cu fiecare, urmând ca echipele câștigătoare să se califice în etapa următoare. Aceasta se va desfășura pe alte stadioane din județ, stabilite ulterior de Asociația Județeană de Fotbal Tulcea.
Președintele AJF Tulcea, Petre Badea, a precizat că obiectivul competiției este promovarea sportului în mediul rural și descoperirea de noi talente, într-un cadru organizat și competitiv.
Cupa Satelor rămâne una dintre cele mai importante competiții de masă dedicate copiilor, oferind oportunitatea tinerilor din județul Tulcea să își demonstreze abilitățile și să facă primii pași spre performanță în fotbal.




