Tulcea

Premii pentru elevii din judeţul Tulcea la Olimpiada Națională de Religie cult ortodox de rit vechi

În perioada 27-29 mai 2022, la Școala Gimnazială „A.S. Pușkin” din Brăila s-a desfășurat Olimpiada Națională de Religie – cult ortodox de rit vechi, care a reunit 30 de elevi ruși lipoveni.
Organizată de Ministerul Educației cu sprijinul și implicarea deputatului Silviu FEODOR, preşedintele Comunității Rușilor Lipoveni din România prin Inspectoratul Școlar Județean Brăila, Olimpiada Națională de Religie i-a avut în componența Comisiei Centrale şi pe profesorii Maria Trifanov – Școala Gimnazială Sarichioi, dar şi pe Tatiana Văsii și Florică Văsii de la Școala Gimnazială Jurilovca din județul Tulcea.

La Clasa a VII-a, toi cei trei elevi clasaţi pe primele
locuri sunt de la Școala Gimnazială din Sarichioi, jud. Tulcea:
Premiul I – Ana Maria Ignat;
Premiul II – Maria Luiza Tit;
Premiul III – Taisia Ciotic.
Clasa a VIII-a:
Premiul I – Taisia Haralambe de la Școala Gimnazială din Sarichioi;
Premiul II – Sofia Pavlov de la Școala Gimnazială din Sarichioi;
Premiul III – David Andrei de la Școala Gimnazială din Slava Cercheză
Meniune – Andrei Filip de la Școala Gimnazială „Gheorghe Banea” din Măcin.
Clasa a IX-a:
Premiul I – Livia Haralambie de la Liceul Teoretic „Grigore Moisil” din Tulcea;
Premiul I – Antonia Martin de la Liceul Teoretic „Ion Creangă” din Tulcea;
Premiul II – Elisabeta Mantai de la Liceul Teoretic „Grigore Moisil” din Tulcea.
Clasa a X-a:
Premiul I – Alexandra Listrat de la Liceul Teoretic „Ion Creangă”
din Tulcea;
Premiul II – Ștefan Cuprian de la Liceul Teoretic „Grigore Moisil”
din Tulcea;
Menţiune – David Chirilă de la Liceul Teoretic „Ion Creangă” din
Tulcea.
Clasa a XI-a:
Premiul I – Raluca Agafon de la Liceul Teoretic „Grigore Moisil”
din Tulcea;
Premiul I – Livia Ulian de la Liceul Teoretic „Grigore Moisil” din Tulcea;
Premiul III – Melissa Ana Pimon de la Liceul Teoretic „Ion
Creangă” din Tulcea;
 Clasa a XII-a:
Premiul I – Petre Nifanti de la Colegiul Economic „Delta
Dunării” din Tulcea;
Premiul II – Vitali Chirilă de la Liceul Teoretic „Ion Creangă” din
Tulcea.

Back to top button