Ştirea zilei

Ştiaţi că … purtarea măştii a devenit obligatorie în municipiul Tulcea!

- poliţiştii tulceni au desfăşurat azi o amplă acţiune de prevenire

În cursul zilei de miercuri, Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă a adoptat Hotărârea nr 154 potrivit căreia – ATENŢIE! – „în localitățile în care incidența cumulată la 14 zile este mai mare de 6/1000 locuitori, se instituie obligativitatea purtării măștii de protecție în toate spațiile publice deschise. Sunt exceptate de la obligativitatea purtării măștii de protecție în spațiile publice deschise, persoanele care desfășoară activități, inclusiv sportive, în mod individual sau împreună cu persoanele cu care locuiesc„.

Printre aceste localităţi din judeţul Tulcea cu incidenţa peste 6 la mia de locuitori se află şi municipiul în care purtarea măştii a devenit obligatorie peste tot.

Din acest motiv, echipaje de poliţie au desfăşurat în această dimineaţă acţiuni de informare a cetăţenilor cu privire la aceste măsuri care au devenit OBLIGATORII.

Una dintre aceste acţiuni s-a desfăşurat pe strada Isaccei, în apropierea fostei Săli Polivalente acolo unde mai multe persoane au fost informate sau, după caz, avertizate cu privire la prevederile Hotărârii adoptate de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Tulcea.

Rata de incidenţă este în creştere în municipiu. A ajuns la 9,37 la mie!

Din păcate, măsurile luate la nivelul municipiului Tulcea s-au dovedit a fi total ineficiente şi oricum tardive. Abia ieri, 14 octombrie 2021 Comitetul local pentru situaţii de urgenţă (CLSU) al municipiului s-a convocat în şedinţă extraordinară şi a luat doar măsuri ce privesc primăria şi subordonatele. Nimic despre transpottul în comun de persoane, despre pieţe, despre marile magazine.  O dovadă că dacă incidenţa din municipiu a crescut de la 3,67 la 9,37 la mie în doar 13 zile se datorează şi faptullui că nu s-a luat nicio măsură la nivel de CLSU. Iar ieri, când s-a luat,, pască s-a luat doar pentru anjajaţii primăriei…

La nivel de judeţ sunt şapte comune fără niciun caz Covid activ (Ceatalchioi, Chilia Veche, Crişan, Hamcearca, Sf. Gheorghe, Smârdan şi Valea Teilor.  Alte opt comune au incidenţa sub 1 la mie, în timp ce 18 unităţi administrativ eritoriale sunt cu incidenţă sub 3 la mie, deci bine. Peste 3 la mine sunt de asemenea alte 18 unităţi administrativ teritoriale, printre care şi municipiul Tulcea, la nivelul întregului judeţ incidenţa medie fiind de 5,17 la mie, cu nu mai puţin de 1201 cazuri Covid active aşa cu reiese din tabelul de mai jos!

15 octombrie 2021
UATPOPULATIEINCIDENTANR. DE  CAZURI
MUNICIPIUL TULCEA844019,37791
IZVOARELE19738,1116
MIHAIL KOGĂLNICEANU31407,3223
SARICHIOI65846,9946
NUFĂRU27856,8219
SOMOVA51606,7835
FRECĂŢEI35085,720
I.C.BRĂTIANU11275,326
PARDINA5775,23
HORIA13865,057
VĂCĂRENI21444,29
JIJILA54143,5119
ORAŞ BABADAG105373,5137
ORAŞ ISACCEA52123,4518
BEŞTEPE17453,446
MURIGHIOL33993,2411
MAHMUDIA25133,188
MIHAI BRAVU26413,038
C.A. ROSETTI7212,772
NICULIŢEL44912,6712
ORAŞ SULINA37582,6610
BAIA45972,6112
VALEA NUCARILOR33382,48
MALIUC8652,312
NALBANT27722,166
OSTROV19212,084
LUNCAVIŢA41981,677
CERNA36261,656
TURCOAIA31861,575
CASIMCEA28171,424
SLAVA CERCHEZĂ21931,373
ORAŞ MĂCIN104291,2513
BEIDAUD16261,232
PECENEAGA16461,222
JURILOVCA42591,175
DĂENI19341,032
CIUCUROVA21510,932
CEAMURLIA DE JOS24430,822
GRINDU13220,761
DOROBANŢU13700,731
TOPOLOG44220,683
STEJARU15230,661
GRECI50620,593
CARCALIU28440,351
CEATALCHIOI68100
CHILIA VECHE189300
CRIŞAN112200
HAMCEARCA130300
SFÂNTU GHEORGHE77600
SMÂRDAN108300
VALEA TEILOR147900
JUDETUL TULCEA2320975,171201
Back to top button